Serhat Kalkınma Ajansı
+90 474 212 52 00
Filtreleme
İl ve Sektör seçerek detaylı arama yapabilirsiniz.
Yatırım Verileri

TRA2 Düzey 2 Bölgesi (Ağrı, Ardahan, Iğdır, Kars) Türkiye’nin kuzey doğusunda yer almaktadır. Bölge 30.193 km²’lik alanı ile Türkiye yüzölçümünün yüzde 3,8’ni oluşturmaktadır.

Kars Yatırım Verileri

Bir ekonomide yatırım yapma kararını etkileyen pazar olanakları, hammadde ve altyapı kaynaklarına yakınlık, taşıma, işgücü, yan sanayiye yakınlık vb. birçok faktör vardır. Bununla birlikte ildeki coğrafi yapı, beşeri kaynaklar, teknik ve sosyal altyapı, tarımsal yapı, doğal kaynaklar, sanayi, ticaret ve hizmet sektörleri ile finansman olanakları ilin mevcut durumunu ve potansiyelini ortaya koyan başlıca alanlardır. Yatırım yapılabilecek alanların tespitinde esas olan; yerli veya yabancı yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyen kuruluş yeri faktörlerinin objektif bir şekilde değerlendirilmesidir. Kars ili için yapılan sektörel analizler doğrultusunda ilde öne çıkan sektörler ve potansiyel yatırım imkanları aşağıda belirtilmiştir.

Doluluk Oranı
% 78
Toplam 72 İşyeri
13
Kullanılabilir İşyeri
Yoğunlaşan Sektörler
Gıda Ürünleri İmalatı
Mineral Ürünlerin İmalatı
Elektrik ve Elektrikli Teçhizat İmalatı
İmkanlar
Havaalanı Uzaklığı
20km
Tren Garı Uzaklığı
15km
Şehir İçi Ulaşım
420m
Ardahan Yatırım Verileri

 

Ardahan Organize Sanayi Bölgesi

Adres : Kartalpınar Köyü Mevki/Ardahan
Faaliyete Başlama Tarihi : Haziran 2012
Şehre Uzaklığı : 8 km
Büyüklüğü  : 51, 4 hektar
Türü  : Karma OSB
Parsel Sayısı : 30 Adet
Tahsisli Parsel : 1 Adet Gıda (Kavurma-Sucuk İmalatı)
Boş Parsel Sayısı : 29 Adet

 

Sektörler ve Parsel Dağılımı

Yapı Malzemeleri Üretimi : 11 Adet
Tekstil Mobilya : 5 Adet
Makine İmalatı  : 5 Adet
Gıda : 9 Adet

Doluluk Oranı
% 25
Toplam 54 İşyeri
10
Kullanılabilir İşyeri
Yoğunlaşan Sektörler
Marangozluk faaliyetleri
Demir işçiliği
İmkanlar
Iğdır Yatırım Verileri

Tarım dışı alanda en fazla istihdam sağlayan ve her ilde üniversitelerin kurulmasının ardından üniversite mezunu iş arayan kişi sayısında ortaya çıkan artışı değerlendirebilecek sektör, hizmet sektörüdür.
Iğdır’da hizmet sektörü başta ulaştırma ve depolama olmak üzere toptan ve perakende ticaret, inşaat, idari ve destek faaliyetleri (muhasebe, sekreterlik vb.), eğitim ile insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri alanında yoğunlaşmaktadır.
Alışveriş, yiyecek-içecek hizmetleri ve eğlence sektörü, Iğdır’da yatırım yapılmasına ihtiyaç duyulan alanlardır. Özellikle İran ve Azerbaycan turistlerinin çekilmesinde ve aynı zamanda Doğu Anadolu Bölgesinin cazibe merkezi olmasında belirtilen faaliyet alanları önemli rol oynamaktadır.
İlde ortaya çıkan yüksek tahsilli işgücünün istihdam edilebileceği alt sektörlerin başında çağrı merkezi gelmektedir. Iğdır ilinde halihazırda faaliyet gösteren 1 adet çağrı merkezi bulunmaktadır. Çağrı merkezini yenilenebilir enerji yatırımlarının izlemesi beklenmektedir.
Iğdır ve Foto Voltaik (FV) Güneş Elektriği çalışmasına göre Iğdır’ın ışınım değeri esas senaryo olarak 1636 kWh/m²-yıl olarak ölçülmüştür. Söz konusu değer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından uygun görülen yatırımlar için eşik değer olarak bildirilen 1620 kWh/m²-yıl değerinin üzerindedir. Diğer taraftan Iğdır, Hakkâri’den sonra Türkiye’de en uzun güneşlenme süresine sahip olan ildir. Iğdır’da hâlihazırda FV güneş elektriği tesisi olmamasına rağmen önümüzdeki dönemde gerek yerli gerekse de yabancı yatırımcıların söz konusu veriler ışığında FV güneş elektriği yatırımı yapmaları beklenmektedir.

Doluluk Oranı
% 35
Toplam 45 İşyeri
7
Kullanılabilir İşyeri
Yoğunlaşan Sektörler
Demircilik
Marangozluk
Oto Servis
İmkanlar
Ağrı Yatırım Verileri

Ağrı OSB, Ağrı-Doğubayazıt karayolunun 18. km’sinde yer almaktadır. OSB’nin kuruluş kararı 1991 yılında alınmış olmasına rağmen yer konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle 1995 yılında OSB’nin yerine karar verilebilmiştir. İki etap halinde düzenlenen OSB’nin 58 parselden oluşan 1. etabının altyapı inşaatı 2010 yılında tamamlanmıştır. 57 parselden oluşacak olan 2. etap için çalışmalar henüz başlamamıştır.

Ağrı OSB’de parsel tahsisine 2010 yılı sonunda başlanmıştır ve bugüne kadar 4 firmaya 9 adet parsel bedelsiz olarak tahsis edilmiştir. Parsel büyüklükleri 4.000 ile 10.000 arasında değişmektedir. Ayrıca bölgenin ileride gelişmesi göz önüne alınarak 26,5 hektar alan gelişme bölgesi olarak planlanmış ve rezervde bekletilmektedir. Parsel tahsisi gerçekleştirilen 4 firmadan 2 tanesi üretime geçmiş olup (bitümlü asfalt plenti tesisi faal) peynir üretim tesisinde üretim durmuş, 2 tanesi ise inşaat safhasındadır.

Doluluk Oranı
% 15.5
Toplam 115 İşyeri
9
Kullanılabilir İşyeri
Yoğunlaşan Sektörler
Bitümlü Asfalt Plenti Tesisi
Süt Ürünleri İşleme Tesisi
Dondurma Fabrikası
Doğal Kaynak Suyu Dolum Tesisi
İmkanlar
Bölge Sınır Kapıları
  • Akyaka Sınır Kapısı Kars - Akyaka Ermenistan
  • Dilucu Sınır Kapısı Iğdır - Aralık Nahcivan (Azerbaycan)
  • Türkgözü Sınır Kapısı Ardahan - Posof Gürcistan
  • Aktaş Sınır Kapısı Ardahan - Çıldır Gürcistan
  • Canbaz Demiryolu Sınır Kapısı Ardahan - Çıldır Gürcistan
  • Gürbulak Sınır Kapısı Ağrı - Doğubeyazıt İran
Doluluk Oranı
%
Toplam İşyeri
Kullanılabilir İşyeri
Yoğunlaşan Sektörler
İmkanlar
Bölge Özellikleri